21 Şubat 2016 Pazar

Büyük Valide Han


Valide Han (Büyük Valide Han) 17. yüzyılda Kösem Sultan tarafından yaptırılıan, Mahmutpaşa Çakmakçılar Yokuşu'nda bulunan İstanbul'un en büyük hanlarından biridir. 


210 odası ve üç avlusuyla İstanbul’un kalbinde inşa edilmiş olan Büyük Valide Han uzun mesafe tüccarlarının, zanaatkarların ve yerel esnafın yaşam merkezi olmuştur. Gerek Osmanlı İmparatorluğu’nun gerekse de Türkiye Cumhuriyeti’nin özgünlüğünü yansıtan Büyük Valide Han bir çok kültüre ve farklı coğrafyaların insanlarına ev sahipliği yapmıştığı handa bugün pek çok dükkân yer almaktadır. 


Bir dönem İranlı tüccarlara ev sahipliği yapmış olup, içerisinde Valide Han İranlılar Mescidi'ni bulundurmaktadır.İranlılar Mescidiİkinci katta bulunan mescid bir zamanlar handaki İranlı tüccarlar tarafından kullanılır, hanın avlusunda Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için anma törenleri yapılırmış. 

Bugün de çoğunluğunu Tebriz, Hoy, Şebester'den gelen Azerilerin oluşturduğu İstanbul'da yaşayan İranlıların ve Şiilerin mescidi olma görevini sürdürmekte, İran cemiyeti için bir merkez oluşturmaktadır.

İranlılar Mescidi'nin bakım ve idaresi Türkiye İranlılar Hayır Derneği'nin sorumluluğu altındadır. 
Mahmutpaşa'da çakmakçılar Yokuşu ile Fincancılar Yokuşu arasındadır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder